SANDAL AĞACI


resim:http://www.panoramio.com/photos/original/8577261.jpg
  (SANDALWOOD) (arbutus andrachne) (Mediterranean Strawberry Tree)

  Sandal ağacı kokusuyla bir çoğumuzu etkilemeyi başarmıştır. Parfümlerin ve tütsülerin içinde hissedip; adını bilemediğimiz hoş bir kokudur.  Ege Bölgesi'nde özellikle Muğla, Fethiye tarafında yaşayan pek çok arkadaşım bitkiyi anımsayacaktır fotoğrafından.

  Dünyamızda özellikle Hindistan'da yetişen küçük bir ağaçtır. 6 ila 9 metreye kadar yükselebilen bir bitkidir.  Gövdesinin odunu ağır ve düz damarlıdır. Gövde rengi genç iken beyazdır. Yaşlanınca beyazdan sarı ve turuncuya doğru renk değiştirir. Yumurtamsı yaprakları beyazımsı bir buğu ile kaplıdır; değişik renkteki çiçekleri sayısız salkımlar halinde açar.

  Tedavi edici kısım olarak odunundan faydalınılmaktadır.
 
  Sandal Ağacı'nın tedavi edici özellikleri; odunun preslenmesi su veya alkol ile çözdürülmesi ile elde edilen yağında mevcuttur. Yağ bronşit ve örtücü zarların iltihapları için kullanılır. Odununun kaynatılmasıyla hazımsızlık, ateş için ve haricen özellikle bakteri kaynaklı deri problemlerinin giderilmesi için yardımcı olur. 

  Tepeleme bir çay kaşığı Sandal Ağacı odununu bir bardak suda kaynatılarak kullanılır.

  Psikolojik olarak rahtalatıcı etkisi vardır. Sandal Ağacı esansı veya tütsüsü endişelerinizden uzaklaşmanızı ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

  Mutlu, huzurlu, endişesiz günler geçirmiz dileğiyle.... Görüşmek üzere... ;) Buralardayım...

  Önemli not:  Bilmediğiniz, emin olmadığınız yerlerden tütsü almayın çünkü kanserojen etkili olabiliyormuş. Aktarlardan esansını bulabilirsiniz. O daha sağlıklı olacaktır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !