PAPAYA (Kavun Ağacı)

   Mutlu bir merhabayla selamlıyorum sizleri. Çok Güzel bir hafa geçiriyorsunuzdur umarım. Benim için çok güzel bir gün. 

  Soğuk bir gün yaşıyoruz, daha da yaşayacağız hava tahminlerine bakılırsa. Biraz içimiz ısınsın dedim ve sizleri Papaya'yla tanıştırmak istedim.(Carica papaya) Karşınızda PAPAYA (Kavun Ağacı)!!!

 

 

   Papaya enerjisinden anlaşıldığı üzere egzotik bir tür. Tropikal bölgelerde yayılış gösteren bir bitki. Anavatanının Güney Amerika olduğu tahmin edilmektedir. XVII inci asırda Hindistan'a getirilmiştir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde yetiştiriliyor olabilir.

 

   Yaprakları yıldızvari ve geniş, kenarları ise dişlidir. Bu yapraklar koparıldıkları zaman saplarından incir gibi bir süt akar. Papaya meyveleri içinde dilimlere bölünmüş, ortalama 30 cm. boyunda ve açık turuncu renkteki etinin ortasında yuvarlak ve kahverenginde küçük tohumları (çekirdekleri) vardır. Papaya tıpkı uzunca bir kavuna benzer ve kavun gibi dilimlenerek çiğ olarak yenilir. Meyveleri kavuna çok benzediği için diğer ismi Kavun Ağacıdır. Tadı tatlıdır fakat kavun gibi kokulu ve sulu değildir.

 

 

   Papaya ağacının taç kısmındaki gövdesinde daima dökülen yaprakların uzun sapları kalır. Papaya ağacının içinde fazla dolgu olmadığı için, gövdesi çok yumuşak ve kabadır. Bu nedenle rüzgarlı yerlerde bir cam gibi kırılır. Bu zayıflığını önlemek amacıyla, papayalar daima diğer ağaçların koruması altında ve ya evlerin çevresinde yetiştirilir. Papayaların ev çevresine dikildiği zaman sivrisineklerin ağacın kokusundan kaçtığı da iddia edilmektedir.

 

 

 

   Bende Bu ağaçtan yetiştirmek istiyorum diyeler için...

 

   Tohumları ile çoğaltılır. Tohumlarının yastıklara dikilmesi ve fideleri bir iki aylık olduktan sonra ortalama 4,5x4,5 m aralıkla üretilir. Daha sonra Papaya fideleri ikişer üçer bir araya dikilir. Dikiminden bir sene sonra meyvesini yiyebilirsiniz.:) Yıl boyunca 60-100 adet meyve vermektedir.

 

   Meyvesinin içerdiği Papaine hazmı kolaylaştırdığı için, papaya uzak doğu ülkelerinde çok tüketilmektedir. Üretimi de fazladır, halkın oluşturduğu bahçelerde sık rastlanır. Meyveleri olgunlaşmadan afyon gibi üzerleri çizilerek sütü ile karışık suyu toplanır ve bu kurutularak tıbda kullanılan Papaine, elde edilir.

   Salatalarda meyvenin içinden çıkan çekirdekleri kullanılabilir.

 

   Meyvesi ve yapraklarının faydaları :

 

   Papaya meyvesinde demir, kalsiyum, potasyum, fosfor mineralleri ile A, B1, B2, C vitaminleri ve karoten (kansere karşı koruyucu bir madde ) açısından oldukça zengindir. İçerisinde bir çok enzim bulundurur meyvesi. En etkilisi Papain'dir. Papain, mide tarafından salgılanan hazmı kolaylaştırırcı pepesin'e benzemektedir. bu nedenle papaya'ya "Bitkisel Pepsin" adı da verilmektedir.

Tropikal bölgelerde yaşayan bazı yerli halkın eti pişirmeden önce bu bitkinin yapraklarına sarmaları ve böylece etin daha iyi pişeceği ve sindirileceği yönündeki inançlarının araştırılması sonucu bu enzim bulunmuştur. Fakat sanılanın aksine meyvelerde yapraklardan daha çok Papain enzimi bulunmaktadır. hazımsızlık ve benzeri rahatsızlıkların giderilmesinde destekleyici olarak kullanılmasında fayda vardır. Ülser tedavisinde de etkili olabilmektedir.

 

   Güney Amerikanın sıcağını yüreğinizde hissettiniz umarım. Sevgilerimle....

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !