ORMAN YANGINLARI VE HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

Merhaba Dostlar;

Payalaştıkça azalacağı umuduyla; yangından bahsedelim istedim. Biraz keskin bir konu seçtim. Yangının her türlüsü kötüdür ama orman yangını biraz daha sosyal bir olgu. Yanan sadece ağaç değil, bir çok canlı yok oluyor, bu yangınlar sonucunda. Yangınlarla olmasa da, ormanlarımız yok edildiği sürece bizlerin ve gelecek nesillerin yaşamları da tehlikede. Biz insanların bu günlerde gütmekte olduğu politikayla duruma bakacak olursak, gemisini kurtaran kaptan misali; "gelecek de kimin umunurunda!" deyip geçebiliriz.

Doğaya en çok zarar veren canlı nedir diye sormak istiyorum hepinize...Çok fazla düşünmeye gerek yok, bilinçli ve isteyerek doğayı değiştirebilen, çıkarları doğrultusunda doğayı yok etme çabasında olan bir tek canlı var o da insan.

Orman yangınlarının çıkışının başlıca etkeni insandır. Daha sonra gelir diğer etkenler. Belki, ne yapıyoruz da yangın çıkıyor, diyeniniz vardır. Bunlara da açıklık getiyorum hemen: Niyetim ne kimseyi rencide etmek ne de azarlamak. Sadece biraz daha dikkatli olmamız için yazacağım şeylerdir.

Orman yangını en çok yaz mevsiminde görülür bunun sebebi de nemin azalmasıdır. Bu hepimiznide bildiği gibi doğal bir etkendir. Bizlerin yaptığı bu hazır ortamı alevlendirmek için bazı etkilerde bulunmaktır. Bilinçli ya da bilinçsiz. Mesela piknik ateşi yakmak, mangalımızı korlu şekilde piknik alanına boşaltmak, sönmemiş sigara izmariti atmak, cam kırıklarını doğada bırakmak, ormana yakın yerlerde anız yakmak.....Bunlar tedbirsizlik sonucu yangın çıkaran olaylardır. Bir de kasıtlı çıkarılan yangınlar vardır ki çoğunlukla "açma" amaçlı çıkarılan yangınlardır. Bu yangınlar insanların kendilerine tarla açmak veya oraya evler kondurmak amacıyla çıkarılır. 

Yanlız şöyle bir nokta var ki, bir orman yandığı için orman arazisi dışına çıkarılamaz. Yani ne kadar yakılırsa yakılsın orası yine ormandır ve ağaçlandırılır. Zaten orman işletmelerinin orman yangınlarına karşı aldığı önlemler mevcuttur. Hem çıkamasını engellemek hem de söndürmek amaçlı.Yanan alanı tekrar ağaçlandırmak da alınan önlemler arasında diyebiliriz. Diyeceksiniz ki, nasıl oluyor da yanmış bir arazi ağaçlandırılıyor. Yangın çıkan alanda yetişebilen ağaç türleri mevcuttur ki bu tür arazilerde kullanılmaktadır.
Bir ormanı yakmak demek milli servetimizi yakmak, ciğerlerimizi yok etmek demektir. Düşünün emek verip yetiştirdiğiniz ya da emek vermesenizde size sunulmuş bir güzellik var, bir nimet var ortada ve siz onu mundar ediyorsunuz. Buna cahillik denmez de ne denir?

Bir korunun kaç yılda oluştuğunu hiç düşündünüz mü? Bırakın koruyu bir ağacın kaç yılda ağaç haline geldiğini? Belki bunları düşünmüyorsunuz, evinizdeki bir bitkiyi düşünün, onun ne kadar zaman da çiçek açtığını düşünün ki ormanın oluşumu için ne kadar zaman gerektiği hayalinizde birazcık olsun canlansın.

Bu yazıyı okuyacak insanların bu konu da cahil olmadığını biliyorum. Ama daha duyarlı olabileceğinizi düşünüyorum. Doğa fedakardır ve hep vericidir, almadan verendir. O bize bu kadar cömertken biz neden "O"na saygılı olmayalım?.... Ne yüreğimizde ne doğamızda yangın olmasın ümidiyle görüşmek üzere...:) Doğaya ve tüm güzelliklerimize sahip çıkalım!!! Sevgilerimle...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !