Atatürk ve Doğa Sevgisi - 1

 

“Çabuk bana yeni bir din bul. Ağaç dini. Bir din ki, ibadeti ağaç dikmek olsun.”

                                                                 M.K.ATATURK

 

  Mustafa Kemal ATATÜRK, doğayı seven bir liderdi. Onun için Cumhuriyetin ilk günlerinde bile orman konusuna değinmiş, ormancılık hakkında emirler vermiştir. O`nun eserlerinden birisi de Gazi orman Çiftliği, dir. TBMM`de ki bir konuşmasında şunları söylemiştir: “Gerek tarım, gerek memleketin varlık ve genel sağlığı konularında önemi olan ormanlarımızı da modern önlemlerle iyi duruma getirmek, genişletmek önemli kurallarımızdan biridir.” Bu sözler 1922`de söylendi. Aradan 84 yıl geçti. Ormanlarımızı iyi duruma getireceğimize tam tersini yaptık. Onları yaktık, ağaçları kestik. Ülkenin çorak olması için elimizden geleni yaptık.

 

  O, bir ağaç dalının kesilmesine bile razı olmazdı. Yalova`da yapılan köşkün çevresindeki meşelerin korunması için yetkililere devamlı öğütler vermiştir. İşte Mustafa Kemal bu idi. Yalnız halkının refahı için uğraşmayıp, doğanın korunması içinde caba harcıyordu.

 

  Dayısının çiftliğinde;

  Atatürk’ün doğa sevgisi, babası öldükten sonra annesi ve kardeşi ile beraber Selanik’in otuz kilometre yakınlarında Zübeyde Hanımın ağabeyi olan Hüseyin Ağa’nın çiftliğine yerleşmeleri ile başlamıştır. Burada, Atatürk çiftçilik işleri ile uğraşarak, yeşilliğe, toprağa ve doğaya ilgi duymuştur. O’nun bitki ve hayvan sevgisinin ilk belirtileri, bu çiftlik yaşamından kaynaklanmaktadır. Çünkü O, ilerki yaşamında çiftlikler kuracak, hayvan besleyecek ve ağaçlandırmaya büyük önem verecektir.


  Atatürk’ün sınıf arkadaşlarından Ali Fuat Cebesoy, O’nun doğa sevgisini belirtirken bir anısını şöyle anlatır:

 

  “Harp Akademisi’nin üçüncü sınıfına geçtiğimiz zaman Mustafa Kemal, Selanik’e sılaya gitmeden önce bizde misafir kaldı. O günlerin birinde Satılmış Çavuş’u da alarak Alemdağı’na uzandık. Arkadaşım samimi bir doğa aşığı idi. Ormanlık yerlerden çok hoşlanırdı. Öğleye doğru pınar başında mola verdik...Uzaklarda bir kasır vardı ve manzarası harikulade güzeldi. Adeta Mustafa Kemal’i büyüledi...Oradan ayrılırken Mustafa Kemal: ‘Fuat’ dedi, ‘İnsan yaşlandıktan sonra şehirlerin gürültülü hayatından uzaklaşmalı, böyle sakin ve ağaçlık bir yere çekilmelidir. Bak, şu karşıdaki köşk insanın ruhuna nasıl bir ferahlık veriyor.”

  Afet İnan, Atatürk ve Çankaya’nın ilk Cumhurbaşkanlığı Köşkü için seçilmesini anlatırken şöyle diyor: “Atatürk’ün Çankaya’yı seçmesinde etken, birkaç büyük karakavak ve söğüt ağaçlarının bulunması idi. Onların rüzgarlı günlerdeki hışırtısından daima zevk duyardı.”

Atatürk doğayı çok seven bir insandı. Yeşile, çiçeğe, ağaca hayrandı. Nezihe Araz, Atatürk’ün ağaçlandırmaya verdiği önemle O’ndaki doğa sevgisini bir söyleşide şöyle dile getirmiştir:


“Ne oldu buradaki ağaca”

 

 


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !